Escapeaway official logo

Velkommen til

Locanda di San Martino

Beskrivelse

Kort

Værelse

Faciliteter

Måske Italiens mest underfundige hotel

I Matera føler du dig hensat til en fjern tidsalder i et fjernt kontinent. Hotellet Locanda di San Martino ligger midt i Materas gamle bydel i Sassi, hugget ind i klipperne. Her kan du opleve et stykke uspoleret Italienshistorie.

Alle værelser er stilfuldt møblerede med flotte gamle træmøbler og enkelte moderne genstande, har klimaanlæg, satellit-tv og internet-adgang. De har også alle eget bad, flot dekorerede med farverige fliser og kakler.

Franciskanermunke har boet her

Hotellet er et gammelt, religiøst tilholdssted for Franciskanermunke. Et af værelserne er endda et forhenværende snedkerværksted. Renoveringen og istandsættelsen af hele hotellet er foregået med nænsom hånd og i dyb respekt for hotellets historiske værdi. Man får altså her den ultimative kombination af et historisk mindesmærke og moderne komfort.

Wellnesscenter Thermae med swimmingpool Man tror næsten, at det er løgn, men her i midt det fredede Sassi-kvarter finder man et wellnesscenter med swimmingpool i hotellets grotter. Området er indendørs og derfor åbent hele året - det består af grottepool, jacuzzi, sauna og tyrkisk bad. Poolen er alt andet end traditionel og firkantet - den måler ca. 12 m gange 3-4½ m og har yderligere 7 m at vise frem, når man kommer omkring hjørnet. Dybden er ca. 160 cm ... og oplevelsen bemærkelsesværdig. Vi skal gøre opmærksom på, at adgang er forbeholdt voksne (over 18 år).

Bo i grotterne med udsigt over Materas Sassi-kvarter

Hotellet, som åbnede i 2003, er et tre-stjernet hotel med 28 værelser, elevator, bar samt konference- og læsesal. Her er ingen restaurant, men hotellet ligger midt i Materas gamle bydel, og der er mange gode spisesteder med egnsretter i nærområdet. Værelserne er indrettede i årtusindegamle grotter, som har bibeholdt deres oprindelige former og har et køligt indeklima selv i de hede sommermåneder. Mange værelser har terrasse med udsigt over Sassi di Matera. Alle værelser er stilfuldt møblerede med flotte gamle træmøbler og enkelte moderne genstande, har klimaanlæg, satellit-tv og internet-adgang. De har også alle eget bad, flot dekorerede med farverige fliser og kakler. På hotellet er der 40 værelser, hvoraf 33 af dem er placeret i hovedbygningen og 7 i et anneks. Annekset ligger omkring 250 meter fra hovedbygningen og det er primært juniorsuiter og suiter. Du kan også vælge lejligheder med mulighed for et tekøkken. Lejlighederne ligger ca. 75 - 250 m fra hovedbygningen. En af lejlighederne har også en hems.

Locanda di San Martinos beliggenhed er enestående midt i Materas labyrint af snørklede stier. Ældre og gangbesværede skal vide at i Sassi di Matera ligger i en kløft, og at hotellet nærmest er bygget op ad en klippevæg, så der kan forekomme en del trin og snørklede gange.


Officiel kategori

Escapeaways kategori

Loading feed...

Værelser

Alle de viste værelsesbilleder er eksempler. Indretning og størrelse kan variere inden for samme værelsestype. OBS: Hvis du bestiller et ophold indenfor kategorien "economy" (økonomi), så kan denne type afvige fra vores generelle værelsesbeskrivelse. På mange hoteller er "economy" af en lavere standard og/eller anden beliggenhed og er oftest hotellets billigste værelse (med eller uden vindue/udsigt).

Faciliteter

Nedenfor finder du udvalgte hotel- og værelsesfaciliteter på Locanda di San Martino. Nogle kan være fælles og/eller mod betaling på stedet, eller tilhøre specifikke værelsestyper.

Spa / Wellness

Wi-Fi

Mulighed for hav- eller søudsigt

Hotelbar

Indendørs pool

Tæt på by (under 3 km)

I by eller landsby

Mulighed for A/C

Køleskab/minibar

Elkedel (te og kaffe)

Hårtørrer

Tekøkken

NB: Nogle faciliteter som f.eks. udendørs swimmingpool og restaurant kan være sæsonlukket og kan indebære betaling direkte til opholdsstedet (lavsæson er normalt fra oktober til og med april for de fleste rejsemål i Sydeuropa - med undtagelse af vinterdestinationer som Madeira og Kanarieøerne). For Thailand er det næsten omvendt (højsæson er normalt fra oktober til april) - men der kan være forskelle fra rejsemål til rejsemål. Vi henviser til og anbefaler i øvrigt, at du læser vores FAQ

Adresse

Via Fiorentini 71

75100 Matera

Koordinater

Breddegrad: 40.666684

Længdegrad: 16.608231

Kort og afstande

  • Du finder strand og antikke græske ruiner samme dag ved Metaponto ca. 50 km vis på kort

  • Regionens hovedby Bari ca. 66 km vis på kort

  • Normannisk og Romersk historie mødes i Venosa ca. 91 km vis på kort

  • Imponerende Malfi, med sin panoramiske placering ca. 117 km vis på kort

Anmeldelser fra TrustYou

TrustYou indsamler data fra flere vurderingssider og skaber et samlet gennemsnit.

Sådan kan du rejse

Hos Escapeaway vil vi give dig som gæst størst mulig fleksibilitet, og du kan derfor bestille pakkerejser med valgfri afrejsedato, afrejselufthavn og rejselængde. Du kan som nævnt også vælge kun at bestille hotel, hvis du ønsker selv at arrangere rejsen dertil.

Information om aktuelle flyruter og flytider finder du i søgemaskinen i trin 2, når du søger efter en rejse.

På alle rejser, der inkluderer fly og hotel, kan du desuden bestille en lejebil eller transport t/r dit hotel. Vi tilbyder både privat transport og fælles transport med flere stop undervejs. Information om transport, kategorier og aktuelle priser for biludlejning kan du se i de følgende trin i søgemaskinen. Priserne for lejebil er for hele opholdet med afhentning/aflevering i forbindelse med ankomst/hjemrejse til og fra den valgte ankomstlufthavn.

Rejsegaranti

Du er i sikre hænder før, under og efter rejsen

Pakkerejser

Bestil fly, ophold og bil/transport samlet ét sted

Valgfrihed

Vælg selv hvor mange dage du ønsker at rejse

Håndplukket

Vi har personligt udvalgt alle hoteller

Hoteller i nærheden

region image

La Dimora Di Metello

-

Ikke vurderet

Oplev fantastiske Matera og bo i en tidligere grotte, der i dag er ombygget til et boutique-hotel med masser af charme. Hotellet er centralt beliggende i den gamle, historiske by.

region image

Mystisk, romantisk, charmerende og originalt. Sextantio Le Grotte della Civita er et helt særligt hotel, hvor de eksklusive og samtidig rustikke værelser og suiter er indrettet i de gamle grotter i centrum af Matera.

region image

La Casa di Lucio er et umådeligt smukt og helt særligt lille hotel, som er indrettet i de gamle grotter i den fascinerende by Matera. Her får du en oplevelse ud over det sædvanlige, men du skal kun vælge dette hotel, hvis du er godt gående.