
Velkommen til
Hotel Sierra Tejeda


Beskrivelse
Kort
Værelse
Faciliteter
Jeg elsker bare små hoteller. Sådan er det. Uanset hvor mange stjerner de har på hoveddøren, så skærpes min interesse, når jeg ved, at det ligger i gåafstand til en lille by, tilbyder uimodståelige udsigter og har charme og personlighed. Sådan en størrelse er Sierra Tejeda Hotel. Her bor du ca. 30 min. kørsel fra kysten af Andalusien, og du bor også perfekt i forhold til at besøge f.eks. Alhambra ved Granada, som ligger ca. 1½ timers kørsel fra hotellet.
På Sierra Tejeda Hotel bor du i rustikke omgivelser, og du kommer lidt tættere på den andalusiske lokalbefolkning. Et lille hotel der udmærker sig ved med sin gemmestedsagtige beliggenhed, og hvor du vil føle dig som en del af hverdagen i Alcaucin.
Det er næsten umuligt ikke at blive fortryllet af Sierra Tejeda Hotel’s beliggenhed. Her er bare 14 værelser og lejligheder, hvorfor du aldrig vil føle dig som endnu en turist, der tilfældigt kommer forbi på disse kanter. Her vil du til gengæld føle, at du bliver en del af lokalbefolkningen, og hvis du er heldig, så begynder de lokale da også at hilse på dig, når du bevæger dig rundt i landsbyen Alcaucin, der tæller ca. 2000 indbyggere.
Derfor skal du vælge Sierra Tejeda Hotel
- Hvis du ønsker at bo simpelt, men godt i lokale omgivelser
- Og samtidighed ikke gå på kompromis med storslåede udsigter
- Her får du en personlig service (værterne kan også lidt engelsk)
- Hvis du ønsker at vandre, så findes der flere ruter inden for kort afstand
- - spørg i receptionen, hvilke ruter de vil anbefale dig (niveau m.m.)
- Det lille hotel har egen morgenmadsrestaurant,
- Der ligger flere restauranter i gåafstand bl.a. inde i landsbyen Alcaucin
- - men også nogle i kort køreafstand:
- f.eks. Restaurante la Sociedad og El Bodegon De Juan Maria (ca. 4,5 km)
- Hotellet er et godt udgangspunkt for at opleve Alhambra, Ronda m.fl.
- Med lejebil er du ved kysten på ca. 30 min. hvor du har adskillige strande
Godt at vide om Sierra Tejeda Hotel
Sierra Tejeda Hotel har bare 14 værelser og lejligheder (jeg vil næsten hellere kalde det et B&B med den størrelse) – og på CV’et har det officielt 2 stjerner, men det skal du nu ikke lade dig skræmme af, hvis du ønsker en rolig og autentisk ferie uden alt for meget ’hurlumhej’ og ikke har brug for så mange faciliteter.
Selvom både børn og husdyr er velkomne, så er det mere et hotel for voksne og særligt aktive gæster. Dette fordi, at der er flere vandremuligheder i området, som tiltrækker folk med hang til at opleve naturen til fods.
Hvis du har morgenmaden inkluderet, så serveres den enten som buffet eller anretning (”á la carte”), og du skal ikke forvente dig et kæmpe udvalg af diverse produkter. Her er det efter devisen ’lidt, men godt’. Selvom hotellet ikke har en restaurant, hvor du kan spise middag, så er det alligevel muligt at vælge et ophold med halvpension, hvor du spiser på en af følgende restauranter: El Rancho Grande, El Ciervo, La Parra y Los Naranjos.
Her er en swimmingpool, men den hører under kategorien ”verdens mindste”. For vandrere er det ofte en fordel bare at kunne tage en hurtig dukkert, og det er den perfekt til. Men du skal blot ikke forvente at kunne tage flere svømmetag for at komme fra A til B: )
Sierra Tejeda tilbyder parkeringsmuligheder, og jeg vil da også anbefale dig at have en lejebil til rådighed under dit ophold.
Sierra Tejedas dejlige have kan blive "lukket af" til privat brug, da haven er fælles for nabohuset, ejerne og gæsterne på hotellet. Ønsker du at benytte haven, så kan du henvende dig i receptionen og forhøre dig om mulighederne.
Hotelstandard
Escapeaways vurdering
Loading feed...
Værelser
Her er blot 14 værelser og lejligheder og taget de 2** på hoveddøren i betragtning, så er ’dit hjem’ relativ godt indrettet med alle nødvendige faciliteter. De er farverigt indrettet med gule og varme nuancer, klinker på gulvene, og møbleringen er en kombination af lyse og mørke træsorter.
Størrelserne varierer, men de er relativ store. De mindste værelser (dobbeltværelser og enkeltværelser) fra ca. 20 m2, og superior-værelserne er fra ca. 21 m2. Lejlighederne er større endnu (fra 40-60 m2) og har plads op til 4-5 personer. Disse er udstyret med eget køkken, hvor du selv kan lave mad. Der findes i området af Alcaucin flere indkøbsmuligheder (med bil).
Faciliteter:
- Balkon el. terrasse med udsigt over haven, byen el. bjergene
- Lille dobbeltseng eller to adskilte madrasser (kan være lidt hårde)
- A/C
- WiFi (kvaliteten kan være svingende)
- Radio
- Badeværelse m. enten bruseniche eller kar
- TV (med spanske og internationale kanaler)
Alle de viste værelsesbilleder er eksempler. Indretning og størrelse kan variere inden for samme værelsestype. OBS: Hvis du bestiller et ophold indenfor kategorien "economy" (økonomi), så kan denne type afvige fra vores generelle værelsesbeskrivelse. På mange hoteller er "economy" af en lavere standard og/eller anden beliggenhed og er oftest hotellets billigste værelse (med eller uden vindue/udsigt).
Faciliteter
Nedenfor finder du udvalgte hotel- og værelsesfaciliteter på Hotel Sierra Tejeda. Nogle kan være fælles og/eller mod betaling på stedet, eller tilhøre specifikke værelsestyper.
Pool
Wi-Fi
Restaurant
Parking / Garage
Hotelbar
Mulighed for A/C
Mulighed for balkon/terrasse
Elkedel (te og kaffe)
Hårtørrer
Tekøkken
Tæt på by (under 3 km)
I by eller landsby
NB: Hvis hotellet tilbyder faciliteter som udendørs pool eller restaurant, gøres der opmærksom på, at disse kan være sæsonlukket og/eller medføre ekstra betaling direkte til overnatningsstedet. Lavsæsonen er normalt fra oktober til og med april for de fleste rejsemål i Sydeuropa – med undtagelse af vinterdestinationer som Madeira og De Kanariske Øer. For Thailand gælder det modsatte sæsonmønster. Vi anbefaler desuden, at du læser vores FAQ for mere information.
Adresse
Camino La Fuente 11
29711 Alcaucin
Koordinater
Breddegrad: 36.902525
Længdegrad: -4.114917
Kort og afstande
Nærmeste strand ca. 23.6 km
Nærmeste by ca. 0 m
Afstand til centrum ca. 200 m
Nerja og dens berømte klippehuler ca. 47 km vis på kort
Hovedbyen i Andalusien, Malaga ca. 54 km vis på kort
Granada centrum ca. 94 km vis på kort
Anmeldelser fra TrustYou
TrustYou indsamler data fra flere vurderingssider og skaber et samlet gennemsnit.
Sådan kan du rejse
Hos Escapeaway vil vi give dig som gæst størst mulig fleksibilitet, og du kan derfor bestille pakkerejser med valgfri afrejsedato, afrejselufthavn og rejselængde. Du kan som nævnt også vælge kun at bestille hotel, hvis du ønsker selv at arrangere rejsen dertil.
Information om aktuelle flyruter og flytider finder du i søgemaskinen i trin 2, når du søger efter en rejse.
På alle rejser, der inkluderer fly og hotel, kan du desuden bestille en lejebil eller transport t/r dit hotel. Vi tilbyder både privat transport og fælles transport med flere stop undervejs. Information om transport, kategorier og aktuelle priser for biludlejning kan du se i de følgende trin i søgemaskinen. Priserne for lejebil er for hele opholdet med afhentning/aflevering i forbindelse med ankomst/hjemrejse til og fra den valgte ankomstlufthavn.
Rejsegaranti
Du er i sikre hænder før, under og efter rejsen
Pakkerejser
Bestil fly, ophold og bil/transport samlet ét sted
Valgfrihed
Vælg selv hvor mange dage du ønsker at rejse
Håndplukket
Personligt udvalgte hoteller
Hoteller i nærheden