Escapeaway official logo

Velkommen til

Royal Oasis Club at Pueblo Quinta

Lejlighederne er holdt i enkle lyse farver

Beskrivelse

Kort

Værelse

Faciliteter

Der er altid en grund til at tage et smut til Andalusien. For her er en kompakt samling af kultur, en storslået natur, et verdensberømt køkken og ikke mindst et velsignet klima og attraktive strande. For de fleste er det et drømmescenarie for en ferie, hvor du på én gang mærker at være langt hjemmefra, men hvor du stadig føler dig på hjemmebane. På samme måde er jeg sikker på, at du vil føle det på Royal Oasis Club Aparthotel, hvor du bor i gåafstand til Middelhavet, byliv, restauranter og, ja…det søde liv i Spaniens sydligste region – i hvert fald når vi befinder os på fastlandet. Her bor du i veludstyrede lejligheder med plads fra 1-6 personer, og så er det jo bare et ekstra plus, at du har swimmingpool og restaurant på stedet.
 

Royal Oasis Club er opført i bedste Andalusiske stil med fine, hvide bygninger, der indrammer den hyggelige have med swimmingpoolen, solsengene og de skyggefulde parasoller, der beskytter mod den sydlandske sol. Her er frodigt og grønt, og smukke klinker og en vandkunst his og pist skaber en god atmosfære. 

Der er nok at se og opleve

Ligesom der er en verden udenfor Verona, er der også en verden uden for Royal Oasis Club, og på bare 5 minutters spadseretur kan du være ved stranden og havet, snuppe dig et havbad og få sand mellem tæerne. Slentre ad Paseo Maritimo med de mange restauranter, barer og souvenirbutikker, som hovedsageligt frekventeres af turister. Går du mod nordøst, kommer du til marinaen, der er et smukt syn med de mange lystbåde i forskellige størrelser og stil. Min erfaring, for et par år siden hvor jeg ferierede i området nogle dage er, at mange af restauranterne her i marinaen har et lidt højere niveau end dem, der ligger på paseoen. 

Med mindre du har tænkt dig at tage på mange og store udflugter under dit ophold, så behøver du ikke en bil – den er nærmest lidt til besvær. Med den lokale bus kan du for ganske få euro for eksempel besøge hyggelige Benalmadena Pueblo lidt oppe i baglandet, hvor du kan slentre rundt i de kringlede gader, slå dig ned på et lille torv og få en god tapas-frokost med et glas vin eller to. Du skal jo ikke køre hjem. Et andet godt udflugtsmål med bus er Malaga – en vidunderlig by (én af mine favoritter), med butikker en masse i de mange gågader, der udgør centrum. Her er Picasso-museum, katedralen, et par imponerende mauriske borge og tyrefægterarena for blot at nævne nogle få seværdigheder, og så må vi ikke glemme alle de dejlige restauranter og andre ”vadesteder”, hvor sult kan stilles og tørst kan slukkes. Udvalget er stort og godt. 

Godt at vide om Royal Oasis Club Aparthotel

Royal Oasis Club Aparthotel byder gæster fra hele verden velkommen året rundt – i ydersæsonen er det særligt et modent publikum, mens der i højsæsonen og højtiderne er relativ mange (børne)familier. Parken, Parque de la Paloma, ligger på den anden side af hovedvejen, og her er forskellige slags dyr – også morgenfriske haner, der elsker at give lyd fra sig, selv inden du selv har tænkt dig at stå op : )

Check-in er fra kl. 16 og du skal være ude igen senest kl. 10 om formiddagen (på stedet kan det evt. aftales med receptionen, at du får lov til at sætte din bagage, hvis du ankommer før og skal afrejse efter de angivne tider).

Royal Oasis Club Aparthotel ligger i et turistet område, men alligevel kan du godt finde lokalt islæt inden for 15-20 minutters gang. F.eks. den mere lokale bydel, Arroyo de Miel, der ligger lidt længere inde i baglandet – her findes også flere barer, restauranter og butikker.

Bemærk at swimmingpoolen kan være lukket dele af sæsonen grundet renovering (vil sandsynligvis foregå i ydersæsonen fra december til og med februar).

Royal Oasis Club Aparthotel er et relativt prisbilligt sted at holde ferie, hvorfor der i stedet for tages gebyr for diverse ekstra ydelser, f.eks. som leje af pool håndklæder for ca. EUR 1,00 pr dag eller ca. EUR 4,00 pr. uge (vejledende priser). Internet er mod betaling pr. enhed (fra ca. EUR 6,00 pr. dag alt efter typen af lejlighed). Adgang til SPA og fitness koster fra ca. EUR 12,00 pr. person pr. dag. Safetyboks koster fra ca. EUR 2,00 pr. dag. Ekstra håndklæde (skift) i lejligheden fra ca. EUR 3,00 pr. stk. Da vi ikke har mulighed for at få opdateret alle gebyrer med jævne mellemrum, så kan der komme prisstigninger og ekstra tillæg under opholdet, hvis du vælger at tilkøbe dem, som ikke står nævnt her.

Du kan på stedet også tilkøbe morgenmad eller halvpension (aftensmad). Det vil blive serveret som buffet, og her er det ikke den store, spanske gastronomi, som du skal forvente dig - det er typisk 'hotelmad', der mætter, men som nok ikke smager ret meget af Andalusien, men for familier kan dette være et nemt og hurtigt alternativ i stedet for at gå på restaurant hver aften.

Royal Oasis Club Aparthotel  er et ikke-ryger-resort. Det er kun tilladt at ryge på balkonerne. Bemærk at ikke alle lejligheder har balkon


Hotelstandard

Escapeaways vurdering

Loading feed...

Værelser

Her findes i alt 56 lejligheder, der fordeler sig på hhv. studio (1-2 personer), lejligheder med 1 soveværelse (op til 4 personer - heraf op til 2 opredninger i opholdsrummet) og lejligheder med 2 soveværelser (op til 6 personer - heraf op til 2 opredninger i opholdsrummet). De er relativ veludstyrede og kan have udsigt mod poolen, vejen eller haven. Lejlighederne i stueplan har ikke balkon. På etagerne over er der balkon (her er det tilladt at ryge) 

Faciliteter i lejlighederne:

  • Køkken m. alt i postelin og service
  • Badeværelse m. bruseniche el. kar
  • Hårtørrer og toiletartikler
  • A/C og varme
  • Strygeredskaber
  • iPod docking-station
  • Vaskemaskine

Alle de viste værelsesbilleder er eksempler. Indretning og størrelse kan variere inden for samme værelsestype. OBS: Hvis du bestiller et ophold indenfor kategorien "economy" (økonomi), så kan denne type afvige fra vores generelle værelsesbeskrivelse. På mange hoteller er "economy" af en lavere standard og/eller anden beliggenhed og er oftest hotellets billigste værelse (med eller uden vindue/udsigt).

Faciliteter

Nedenfor finder du udvalgte hotel- og værelsesfaciliteter på Royal Oasis Club at Pueblo Quinta. Nogle kan være fælles og/eller mod betaling på stedet, eller tilhøre specifikke værelsestyper.

Pool

Wi-Fi

Restaurant

Hotelbar

Mulighed for A/C

Mulighed for balkon/terrasse

Køleskab/minibar

Safe

Elkedel (te og kaffe)

Hårtørrer

Tekøkken

2 eller flere soveværelser

Træningsrum

Tæt på by (under 3 km)

Tæt på stranden (under 1500 m)

I by eller landsby

Tæt på vandet (under 4 km)

NB: Hvis hotellet tilbyder faciliteter som udendørs pool eller restaurant, gøres der opmærksom på, at disse kan være sæsonlukket og/eller medføre ekstra betaling direkte til overnatningsstedet. Lavsæsonen er normalt fra oktober til og med april for de fleste rejsemål i Sydeuropa – med undtagelse af vinterdestinationer som Madeira og De Kanariske Øer. For Thailand gælder det modsatte sæsonmønster. Vi anbefaler desuden, at du læser vores FAQ for mere information.

Adresse

Avenida Garcia Lorca 8

29630 Benalmadena

Koordinater

Breddegrad: 36.592921

Længdegrad: -4.526825

Kort og afstande

  • Nærmeste strand ca. 300 m

  • Afstand til centrum ca. 1 km

  • Benalmadena ca. 1.4 km vis på kort

  • Torremolinos ca. 4.5 km vis på kort

  • Castillo de Colomares ca. 7 km vis på kort

  • Torreblanca stranden ca. 8 km vis på kort

Anmeldelser fra TrustYou

TrustYou indsamler data fra flere vurderingssider og skaber et samlet gennemsnit.

Sådan kan du rejse

Hos Escapeaway vil vi give dig som gæst størst mulig fleksibilitet, og du kan derfor bestille pakkerejser med valgfri afrejsedato, afrejselufthavn og rejselængde. Du kan som nævnt også vælge kun at bestille hotel, hvis du ønsker selv at arrangere rejsen dertil.

Information om aktuelle flyruter og flytider finder du i søgemaskinen i trin 2, når du søger efter en rejse.

På alle rejser, der inkluderer fly og hotel, kan du desuden bestille en lejebil eller transport t/r dit hotel. Vi tilbyder både privat transport og fælles transport med flere stop undervejs. Information om transport, kategorier og aktuelle priser for biludlejning kan du se i de følgende trin i søgemaskinen. Priserne for lejebil er for hele opholdet med afhentning/aflevering i forbindelse med ankomst/hjemrejse til og fra den valgte ankomstlufthavn.

Skjold med blå streg og orange flueben.

Rejsegaranti

Du er i sikre hænder før, under og efter rejsen

Globusikon med længde- og breddegrader samt et orange fly, der stiger op på venstre side med en blå stiplet linje bag sig.

Pakkerejser

Bestil fly, ophold og bil/transport samlet ét sted

Parasol på en strand.

Valgfrihed

Vælg selv hvor mange dage du ønsker at rejse

Hånd med blå omrids, der holder et orange hus.

Håndplukket

Personligt udvalgte hoteller

Hoteller i nærheden

region image

Casamaïa Apartments

9,0

Fremragende

Et lejlighedshotel med smuk udsigt over havet, lige uden for Benalmadena på Costa del Sol. Her har du adgang til en udendørspool, spa og et fitnessrum.

region image

Las Arenas Hotel

9,3

Fremragende

Populært hotel med poolområde, underholdning og lækker mad. Her bor du få meter fra stranden og i gåafstand fra butikker, restauranter og centrum.

region image

Mac Puerto Marina

9,1

Fremragende

Populært hotel med pools, gode soldæk og perfekt beliggenhed. Her bor du i gåafstand til stranden og lige midt i det hyggelige marinaområde med butikker, restauranter og byliv.