Escapeaway official logo
Slap af ved poolen med udsigt over havet på Eden Soller Hotel i Port de Soller.

Velkommen til

Eden Soller Hotel

Beskrivelse

Kort

Værelse

Faciliteter

Eden Soller Hotel er et hotel fyldt med charme og historie, der ligger i Port de Soller på Mallorca. Hotellet åbnede sine døre for gæster tilbage i 1954, og har siden budt gæster velkommen, der kommer til den skønne ø for at nyde vejret. Den gode beliggenhed gør at du kan kombinere de afslappende dage ved havet, med udflugter til bjergkæden Serra de Tramuntana, der byder på vandreture og smukke udsigter. 

Puerto de Sóller er en malerisk kystby på det nordvestlige Mallorca. De berømte sporvogne, der forbinder byen med Sóller, er en af de mest populære attraktioner, både hos lokalbefolkningen og turister. Det fantastiske landskab omkring byen, Serra de Tramuntana-bjergene, og de hyggelige bugter, gør byen til en af de mest charmerende på hele øen. 

På en fantastisk beliggenhed ved stranden i Port de Sóller, ligger Eden Soller Hotel. Her kan du tage familien, vennerne eller din bedre halvdel med på en skøn og afslappende ferie sammen, med fokus på sol og svømmeture. Vil du ikke tage de få skridt til stranden, kan du blive på hotellets terrasse, og nyde en stille stund i varmen ved poolen. Her kan du sole og bade med fantastisk udsigt - og måske med noget godt at drikke fra poolbaren? 

På dette hotel har du mulighed for at starte dagen med en god morgenmadsbuffet i restauranten. Her finder du flere forskellige varme og kolde retter og drikkevarer, der giver energi til dagens eventyr. Restauranten har også åbent til frokost og middag. 

Vil du træne på ferien, har du også mulighed for at besøge hotellets motionsrum - eller hvorfor ikke begive dig ud på en af de omkringliggende vandreruter op i bjergene? 


Hotelstandard

Escapeaways vurdering

Loading feed...

Værelser

Eden Soller Hotel tilbyder 152 værelser og suiter i forskellige størrelser og kategorier. Alle værelser er indrettet i en enkel stil med dæmpede farver og forskellige materialer. Det er muligt at bestille værelser med balkon eller terrasse, og eventuelt med havudsigt, på dette hotel.  

Værelserne har faciliteter som Tv, Wi-Fi, aircondition (tændt afhængigt af sæson), minibar og værdiskab. I de private badeværelser er der bruser og/eller badekar, hårtørrer og toilet. 

Alle de viste værelsesbilleder er eksempler. Indretning og størrelse kan variere inden for samme værelsestype. OBS: Hvis du bestiller et ophold indenfor kategorien "economy" (økonomi), så kan denne type afvige fra vores generelle værelsesbeskrivelse. På mange hoteller er "economy" af en lavere standard og/eller anden beliggenhed og er oftest hotellets billigste værelse (med eller uden vindue/udsigt).

Vigtige oplysninger

Receptionen er åben 24 timer i døgnet. Der er Wi-Fi i alle rum (med forbehold for ændringer). Der er elevator.

Turistskat betales på stedet.

Du kan bestille transport tur/retur mellem lufthavnen og hotellet, når du bestiller din rejse.

Faciliteter

Nedenfor finder du udvalgte hotel- og værelsesfaciliteter på Eden Soller Hotel. Nogle kan være fælles og/eller mod betaling på stedet, eller tilhøre specifikke værelsestyper.

Pool

Børnepool

Wi-Fi

Mulighed for hav- eller søudsigt

Parking / Garage

Hotelbar

Mulighed for A/C

Mulighed for balkon/terrasse

Køleskab/minibar

Safe

Elkedel (te og kaffe)

Hårtørrer

Træningsrum

Tæt på by (under 3 km)

Tæt på stranden (under 1500 m)

I by eller landsby

Tæt på vandet (under 4 km)

NB: Hvis hotellet tilbyder faciliteter som udendørs pool eller restaurant, gøres der opmærksom på, at disse kan være sæsonlukket og/eller medføre ekstra betaling direkte til overnatningsstedet. Lavsæsonen er normalt fra oktober til og med april for de fleste rejsemål i Sydeuropa – med undtagelse af vinterdestinationer som Madeira og De Kanariske Øer. For Thailand gælder det modsatte sæsonmønster. Vi anbefaler desuden, at du læser vores FAQ for mere information.

Adresse

Passeig Es Través 26

07108 Puerto De Sóller

Koordinater

Breddegrad: 39.795243

Længdegrad: 2.697358

Kort og afstande

  • Nærmeste strand ca. 50 m

  • Nærmeste by ca. 0 m

  • Afstand til centrum ca. 200 m

  • Port de Sóller stranden ca. 200 m vis på kort

  • Soller ca. 4.1 km vis på kort

  • Ca'n Prunera – Museu Modernista ca. 6 km vis på kort

Anmeldelser fra TrustYou

TrustYou indsamler data fra flere vurderingssider og skaber et samlet gennemsnit.

Sådan kan du rejse

Hos Escapeaway vil vi give dig som gæst størst mulig fleksibilitet, og du kan derfor bestille pakkerejser med valgfri afrejsedato, afrejselufthavn og rejselængde. Du kan som nævnt også vælge kun at bestille hotel, hvis du ønsker selv at arrangere rejsen dertil.

Information om aktuelle flyruter og flytider finder du i søgemaskinen i trin 2, når du søger efter en rejse.

På alle rejser, der inkluderer fly og hotel, kan du desuden bestille en lejebil eller transport t/r dit hotel. Vi tilbyder både privat transport og fælles transport med flere stop undervejs. Information om transport, kategorier og aktuelle priser for biludlejning kan du se i de følgende trin i søgemaskinen. Priserne for lejebil er for hele opholdet med afhentning/aflevering i forbindelse med ankomst/hjemrejse til og fra den valgte ankomstlufthavn.

Skjold med blå streg og orange flueben.

Rejsegaranti

Du er i sikre hænder før, under og efter rejsen

Globusikon med længde- og breddegrader samt et orange fly, der stiger op på venstre side med en blå stiplet linje bag sig.

Pakkerejser

Bestil fly, ophold og bil/transport samlet ét sted

Parasol på en strand.

Valgfrihed

Vælg selv hvor mange dage du ønsker at rejse

Hånd med blå omrids, der holder et orange hus.

Håndplukket

Personligt udvalgte hoteller

Hoteller i nærheden

region image

Es Port Hotel

9,4

Fremragende

”Oase” er den helt rigtige betegnelse for Es Port. Til parret og det modne publikum, der sætter pris på en tilbagetrukket beliggenhed og i gåafstand til Port de Soller og Middelhavet.

region image

Adults Only hotel (+14 år) beliggende med den mest fantastiske udsigt over Port de Soller, du overhovedet kan tænke dig. En oase med hippe og cool detaljer. Gåafstand til den lille by og Middelhavet. Skal opleves!

region image

Hotellet Pore Salt Port de Soller (14+) ligger ved strandpromenaden i Port de Soller, blot et stenkast fra stranden og havet. Her kan du nyde stunder i solen med Tramuntana-bjergene i baggrunden.